BIP

bip2

Inspektor Ochrony Danych

Raport o stanie dostępności podmiotu publicznego

Statystyka odwiedzin

517909
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Ostatni Tydzień
Ten Miesiąc
Ostatni Miesiąc
Ogółem
673
1230
5608
5436
13403
492155
517909

Twoje IP: 34.228.40.212

Czas wspomnień…

Czas wspomnień…
 
11 lipca 2013 roku mija 70. rocznica masowych zbrodni UPA popełnionych na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Uzbrojone oddziały UPA zaatakowały ok. 100 polskich miejscowości. W wyniku mordów UPA zginęło ok. 100 tys. Polaków: mężczyzn, kobiet, starców i dzieci.
 
 
   Bolesna rocznica tych wydarzeń obudziła tragiczną historię i jednocześnie pamięć o ofiarach i bohaterach tamtych dni.
 
Rodzinnych opowieści p. Wiesławy Cisek-Majczak, której babcia była starszą siostrą  Stanisława Basaja ps. Ryś, dowódcy oddziału BCH, walczącego w obronie Polaków wysłuchała Zofia Ananicz.
Kim był Stanisław Basaj ?
 
Urodził się 24 listopada 1917 roku we wsi Polany, gm. Krynice. W 1924 roku wraz z rodziną przeprowadził się do Małkowa, gdzie uczęszczał do czteroklasowej Szkoły Powszechnej, a następnie do siedmioklasowej w Kryłowie. Jego pseudonim to „ Ryś”, „ Kraska”. Jako młody chłopiec wstąpił do harcerstwa.
 
          W swoim zeszycie umieścił takie motto; „Pracuj  ofiarnie i wytrwale wysiłkiem twórczym dla wspólnego dobra wszystkich obywateli.” Z dopiskiem „W imię Boże”. Tak tez postępował w swoim życiu.
Interesował się muzyką, ale przede wszystkim kochał wojsko. Z tego powodu wstąpił do wojska jako ochotnik. Na początku służył w orkiestrze 23 Pułku Piechoty we Włodzimierzu Wołyńskim, następnie w 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie, gdzie awansował do stopnia kaprala. Ożenił się z Genowefą Kołtoniuk.
 
W 1939 roku był uczestnikiem wojny obronnej, skupiał wokół siebie grupę młodzieży, z którą z powiatu tomaszowskiego przywozili i gromadzili broń, mundury, amunicję. Z nastaniem okupacji niemieckiej uaktywnił się nacjonalizm ukraiński. Ujawniał się on poprzez nadgorliwe wypełnianie swoich obowiązków, wstępowanie młodzieży ukraińskiej do niemieckich oddziałów SS. W styczniu 1940 Stanisław wstąpił do Związku Walki Zbrojnej i stał się aktywnym organizatorem konspiracji w południowej części powiatu hrubieszowskiego. W 1942 r. stworzył Odział Specjalny, do walki bieżącej. W tym samym roku doszło do starć pod Kryłowem, Mirczem, Poturzynem, Kosmowem, które zwyciężył. Basaj również zlikwidował oficera Ukraińskiej Policji w Hrubieszowie o nazwisku Malesza. Niemcy wyznaczyli dużą nagrodę za schwytanie jego, albo zabicie.
 
Niebawem Basaj zmienił swój oddział na partyzancki (OP). 15-17 marca zlikwidował posterunki ukraińskie w Modryniu i Łaskowie. Przeprowadził wiele akcji zbrojnych z Ukraińcami, Niemcami np. pod Hrubieszowem, Prehoryłym, Mienianami, Kozodawami, Cichobórzem, Kosmowem, Górką. 15 marca 1944 r. pod wsią Płoskie rozbił patrol niemiecki 3 maja jego oddział liczył już 670 osób. W Puszczy Solskiej 18-19 czerwca 1944 r. odbyła się jedna z największych walk przeciwko partyzantom pod kryptonimem „Sturmwind II". Była to ostania duża bitwa 1 Batalionu, niestety przegrana.
 
Basaj ciągle prowadził walkę z wrogiem. W 1944 r. jego wojska liczyły 800 żołnierzy. Akcje bojowe prowadzone przez 1 Batalion BCH obwodu hrubieszowskiego były skuteczne, dobrze zorganizowane, broniły polskie wsie od zagłady. Współpraca” Rysia” z AK i ugrupowaniami Polski Walczącej była wzorowa.
 
        Stanisław Basaj był znienawidzony przez ludność ukraińską. Dlatego 25 marca w Kryłowie Ukraińcy zorganizowali zasadzkę na niego. W bestialski sposób zamordowali jego i pochowali w nieznanym miejscu. Natomiast w Kryłowie zorganizowano tzw. ” Krwawą Niedzielę”, za ukrywanie Basaja zamordowano 17 funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i 28 osób cywilnych.
 
Stanisław Basaj został pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari.
 
/Informacje o Stanisławie Basaju pochodzą z portalu promocyjno-informacyjnego „Wrota Ziemi Hrubieszowskiej”
 

Prośba książki

1. Zanim zaczniesz mnie czytać, umyj ręce.
2. Nie czytaj mnie podczas jedzenia.
3. Nie zaginaj moich rogów.
4. Nie pisz i nie rysuj na moich kartkach.
5. Obłóż mnie w papier lub folię.
6. Nie śliń palców przy przewracaniu moich kartek.
7. Nie skręcaj mnie, gdy jestem cienka.
8. Podklej mnie, gdy jestem uszkodzona.
9. Nie czytaj mnie przy słabym świetle.
10. Przerwę w czytaniu zaznacz zakładką, a mnie odstaw na półkę.
11. Nie przetrzymuj mnie długo w domu, czekają na mnie inni czytelnicy.

Cytat miesiąca

Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch podobnych nocy,
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch tych samych spojrzeń w oczy.

Wisława Szymborska

 

 

1632216579

         mala-ksiazka-wielki-czlowiek-logo

05 znak uproszczony kolor biale tlo RGB

IK logo 2017

 

Academica